Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi Uydu Sistemleri Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi uydu (TV ) sistemleri; apartmanlar, oteller, yurtlar gibi toplu yaşam alanlarında birden çok bağımsız uydu yayınları gerektiren yerlerde ortak çanak(lar) kullanılarak yayınların dağıtımının yapıldığı sistemlerdir.

Bu sistemler özellikle apartmanlarda günümüzde yaşanan ‘’her balkona bir çanak, çatıya onlarca çanak, ’’ gibi görüntü kirliği yaratan, apartman çatı ve ve duvarlarına zarar veren uygulamaların önüne geçmekte, sadece 2 veya 3 çanak ile (istenen yayınlara göre) bütün kullanıcıların yayınlarını aynı kalitede izlemesini sağlamaktadır.

Sistem yayınların alınacağı uydulara yönelik çanaklar ile (örnek Türksat, Hotbird ve Digitürk için 3 çanak bu çanakların sayısına uygun santral dediğimiz multiswich lerden oluşur. Çanaklardan alınan yayınlar bu santrallerde birleştirilip çoklanarak kullanıcılara (dairelere) dağıtılır. Kullanılacak her uydu alıcısı için santralden bağımsız hat gitmesi gerekmektedir. Santrallerin çıkış sayısı da buna görev belirlenmelidir.

Örnek: 20 daireli bir apartmanınız var. Ama her dairede 2 uydu alıcısı (TV) kullanılacak ise bu apartmanda en az 40 aboneli bir santral kullanılmalı ve santralden her daireye en az 2 bağımsız kablo hattı götürülmelidir.

Merkezi uydu sistemlerinde bütün sinyal gruplarının dengeli olarak kaliteli bir şekilde ayarlanması ve sinyal seviyelerinin bütün abonelere yeterli düzeyde ulaştırılması önemlidir. Dolayısıyla bireysel uydu sistemlerine göre çok daha profesyonel kişilerce yapılmalıdır.

Bu sistemlerde ayrıca; Karasal çanak bağlanarak, mevcut (uyduda olmayan) karasal yayınları izleme, varsa bina çevresindeki kamera sistemlerini entegre ederek evdeki TV den kameraları kontrol etme gibi uygulamaları gerçekleştirebiliriz.

Ersistem Elektronik, bu sistemlerle ilgili 10 yıllık tecrübeye sahip teknik ekibi ile kaliteli ürün ve hizmetler sunmaktadır.